Public

 

All Media

 

Canadian Comedy Person of the Year

 

Television
 



Best TV Show

Film

 

Best Film

  • Dark Rising: Summer Strikes Back
  • French Immersion
  • Long Branch
  • Roller Town
  • The Trial
     

Radio

 

Best Radio Program or Clip

  • Am I Right??
  • Anything Goes with Darren Frost/Guy Earl Controversy
  • The Debaters - Breaking Up
  • The Debaters - Fast Food
  • This Is That
 

Internet

 

Best Web Clip

  • Acting Real
  • Call Me Dad
  • Makin' a show - Comedy Bar
  • Riverdale: The Archie Movie Trailer
  • The Fish Bride
     

Best Web Series

  • Comedy Bar
  • Goodbye Sara Hennessey
  • Scott Thompson's Fruit Blog
  • Sexy Nerd Girl
  • The Casting Room
     

Best Podcast

  • Hold Your Applause
  • Illusionoid
  • Stop Podcasting Yourself
  • The SeanPod
  • The Sunday Service presents: A Beautiful Podcast
 

Industry

 

Live

 

Best Male Stand-Up

Best Female Stand-Up

Best Stand-Up Newcomer

  • Heidi Brander
  • Josh Williams
  • Julie Kim
  • Steve Patrick Adams
  • Tom Henry
     

Best Comedic Play, Revue or Series

  • Blind Date
  • Celebrity Roasts
  • Hypnogogic Logic
  • Rap Battlez!
  • The Script Tease Project
     

Best One Person Show

  • ELLAmentary
  • Mickey & Judy
  • Sex, Religion & Other Hang-ups
  • The Best of 'The Newsdesk with Ron Sparks'
  • The Cockwhisperer - A Love Story


Best Sketch Troupe

  • Falcon Powder
  • Hot Thespian Action
  • Jape
  • Peter n' Chris
  • Uncalled For
     

Best Improv Troupe

  • 2-Man No-Show
  • Blind Date company
  • M&M
  • Mantown
  • The Sunday Service
     

Best Male Improvisor

  • Alastair Forbes
  • Mark Meer
  • Matt Baram
  • Ryan Beil
  • Taz VanRassel
     

Best Female Improvisor

  • Caitlin Howden
  • Dale Boyer
  • Rebecca Northan
  • Sarah Hillier
  • Stacey McGunnigle
 

Television

 

Best Taped Live Performance

Best Direction - Television Program or Series

  • Adam Brodie & Dave Derewlany - Funny As Hell
  • Craig David Wallace - Todd & The Book of Pure Evil #213 Black Tie Showdown
  • Don McKellar - Michael: Tuesdays & Thursdays
  • Kenny Hotz & Sebastian Cluer - Kenny Hotz's Triumph of the Will
  • Mark McKinney - Less Than Kind Eps. 313
     

Best Writing - Television Program or Series

  • Andrew Bush, Garry Campbell, Kyle Dooley, Cheryl Hann, Mark Little, Brian Macquarrie, Evany Rosen, Scott Vrooman, Bill Wood - Picnicface
  • Bob Martin - Michael: Tuesdays & Thursdays
  • Ken Finkleman - Good God
  • Matt Watts - Michael: Tuesdays & Thursdays
  • Russell Peters, Clayton Peters, Luciano Casimiri, Kristeen Von Hagen, Jean Paul - A Russell Peters Christmas
     

Best Performance by a Male - Television

  • Bill Turnbull - Todd & the Book of Pure Evil
  • Bob Martin - Michael: Tuesdays & Thursdays
  • Darrin Rose - Mr. D
  • Pat Thornton - Comedy Bar
  • Ryan Belleville - Almost Heroes
     

Best Performance by a Female - Television

  • Amy Matysio - Single White Spenny
  • Lauren Ash - Almost Heroes
  • Naomi Snieckus - Mr. D
  • Samantha Bee - Good God
  • Tommie-Amber Pirie - Michael: Tuesdays & Thursdays
     

Best Performance by an Ensemble - Television

  • Call Me Fitz
  • Good God
  • Less Than Kind
  • Michael: Tuesdays & Thursdays
  • Picnicface

 

Film

 

Best Performance by a Male - Film

  • Boomer Phillips - Bounty Hunters (Bail Enforcers)
  • Gavin Crawford - French Immersion
  • Pardis Parker - The Dance
  • Robb Wells - Beat Down
  • Winston Spear - The Trial
     

Best Performance by a Female - Film

  • Brigitte Kingsley - Dark Rising: Summer Strikes Back
  • Carolyn Bennett - The Trial
  • Jocelyne Zucco - Funkytown
  • Marthe Bernard - Beat Down
  • Olunike Adeliyi - French Immersion
     

Best Writing - Film

  • Jefferson Lewis, Kevin Tierney - French Immersion
  • Paolo Mancini & Thomas Michael - Running Mates
  • Pardis Parker - The Dance
  • Rob Baker, Dale Boyer, Adam Cawley, Chris Earle, Brian G. Smith - Live from The CenTre - Animal Literacy Group
  • Scott Vrooman, Mark Little, Andrew Bush - Roller Town
     

Best Direction - Film

  • Andrew Bush - Roller Town
  • Brett Blackwell - Boss of Me
  • Deanne Foley - Beat Down
  • Kevin MacDonald & Ron Sparks - The Trial
  • Kevin Tierney - French Immersion
     

Jury

 

Juried Categories

 

Phil Hartman Award

  • Colin Mochrie
  • Eric Toth
  • Jo-Anna Downey
  • Joe and David Flaherty
  • Kate Davis
     

Dave Broadfoot Award

  • To be announced at the Awards.


Roger Abbott Award

  • To be announced at the Awards.

For more information about the Canadian Comedy Awards, visit canadiancomedy.ca
 



What's On Comedy

  • On Now

    Visit show page
  • Up Next

    Visit show page

Featured Show

Watch the latest episodes